A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás, mint azt neve is mutatja, kötelező minden gépjármű tulajdonosnak és üzembentartónak, enélkül senki nem vehet részt a közúti forgalom- ban. Aki nem rendelkezik a szükséges biztosítással, bírságra, gépjármű forgalobol való kivonására, illteve büntetődíjra számíthat. A kgfb az általunk másoknak okozott károkat téríti meg.
Fentiek alapján tehát kötelesek vagyunk kgfb szerződést kötni az autó megvásárlásának napjától, és a biztosítás díját rendszeresen fizetni mindaddig, amíg a gépjármű a nevünkön, vagy, amíg forgalomban van. Ha ezt elmulasztjuk, a biztosításunk megszűnik. A biztosítás megszűnésének fontos következményei vannak:
-
Fedezetlenségi díjat kell fizetni, ami az eredeti költség kb 700%-a
-
Az önkormányzat kivonja a gépjárművet a forgalomból
-
Ha gépkocsinkkal kárt okozunk, mind a vagyoni,mind a személyi sérülések kapcsán felmerülő károkat meg kell térítenünk.
Fentiek alapján tehát kötelesek vagyunk kgfb szerződést kötni az autó megvásárlásának napjától, és a biztosítás díját rendszeresen fizetni mindaddig, amíg a gépjármű a nevünkön, vagy, amíg forgalomban van. Ha ezt elmulasztjuk, a biztosításunk megszűnik, és az önkormányzat kivonja a gépjárművet a forgalomból.
A szerződés halasztott díjfizetéssel jön létre, ami azt jelenti, hogy a biztosító a szerződéskötéstől számított 30 napon belül küldi el a biztosítási kötvényt és az első díjbekérőt, amelyet a kockázatviselés kezdetétől számított 60 napon belül be kell fizetnünk.
Amennyiben e-gépjármű felelősség biztosítást kötöttünk, és díjfizetés módjaként utalást választottunk, a biztosító e-mailen küldi a dokumentumokat.
2012.01.01.-től bevezettek egy új adónemet, az úgynevezett a baleseti adót - ezt minden kgfb-t kötőnek fizetnie kell. Ennek díját, a biztosítással együtt, a biztosító szedi be: a befizetésünkből előbb továbbutalja az adót a hatóságnak, és csak ez után könyveli le a fennmaradó összeget a szerződésünkre - így, ha nem fizetjük ki a baleseti adót, akkor díjelmaradásban lesz a szerződésünk.
Az adó mértéke az éves biztosítási díj 30%-a - van azonban egy felső korlát, mely szerint az éves adó legfeljebb 83 forint/nap/gépjármű lehet.
Átkötés - mire érdemes figyelni?
-
Ellenőrizzük előző szerződésünknél a biztosítási évfordulót, tekintettel arra, hogy 2010.01.01.-től változott az erre vonatkozó jogszabály - így a biztosítási évforduló új szerződés esetén a kockázatviselés kezdete lesz. Természetesen a 2010.01.01. előtt tulajdonunkba került autó kötelező gépjármű felelősségbiztosítás évfordulója továbbra is december 31.
-
A bonus-malus besorolásunkat és a kárelőzmény adatainkat is pontosan adjuk meg, mert ezek is díjbefolyásoló tényezők!
-
Amennyiben inkasszót jelöltük meg a díjfizetés módjára, fontos, hogy a bankunknál gondoskodjunk ennek beállításáról.
-
A kgfb szerződést évforduló előtt minimum 30 nappal kell felmondani, azonban 60 napnál korábban nem lehet.
-
Az előző szerződésünk adatait pontosan adjuk meg, különben a biztosító nem tudja lekérdezni a rendszerből a kárelőzmény adatokat, így a bonus-maulus besorolásunkat visszateheti A0-ba, így nem érvényesíti a kedvező káralakulásunk szerinti kedvezményt.
Kötelességeink a szerződéssünkkel kapcsolatban
-
Fizessünk időben! Ha nem tesszük, az esedékessétől számított 60. napon a biztosító díjnemfizetés miatt törli a szerződést, amely csak az úgynevezett fedezetlenségi díj kifizetésével köthető újra.
-
Ha a szerződésben szereplő adatok módosulnak, azt kötelesek vagyunk 8 napon belül, írásban bejelenteni a biztosítónak
Mi a teendő káresemény esetén?
Amennyiben közúti baleset részese volt, az alábbiakat kell tennie:
-
Ha a felelősség tisztázott, és nem történt személyi sérülés, a baleseti bejelentőt a helyszínen ki kell tölteni, a károkozónak a nyomtatvány aljára ráírni, hogy a "felelősségemet elismerem"; végül a felek aláírásukkal hitelesítik a dokumentot. Amennyiben a balesetben részt vevők tudják eldönteni, hogy ki okozta a kárt, rendőrt kell hívni, aki eldönti ki a károkózó - azonban fotnos tudni, hogy a akár büntetést is kiszabhat a közlekedési szabályokat megszegő félre!
-
Személyi sérülés esetén minden esetben értesíteni kell a rendőrséget!
-
Mindig ellenőrizzük a másik fél adatainak valósságát!
-
A biztosítónak a kárt 8 napon belül, mindkét félnek be kell jelentenie. A kárszemléző cég ezután felveszi a kapcsolatot a károsulttal, és elindítja a kárrendezést.
A PSZÁF kiadott egy ajánlást a biztosítóknak a kárrendezés folyamatáról, melyet itt olvashat, a kötelező gépjámű felelősségbiztosításra vonatkozó törvényeket itt találja.